­
Części i serwis maszyn budowlanych JCB Tel. 501 898 550

 

Układ SCR

    SCR i problemy związane z tym układem nie są obce posiadaczom nowszych modeli maszyn spełniających normy Tier4 i Tier5. Na początek wyjaśnimy sam termin „SCR – co to oznacza?” Mianowicie SCR jest to układ tzw. selektywnej redukcji katalitycznej , a jego zadaniem jest zmniejszanie ilości wydalanych w spalinach szczególnie trującego tlenku azotu. Nie sposób, mówiąc o układzie selektywnej redukcji katalitycznej, nie wspomnieć o wodnym roztworze mocznika czyli płynie Adblu. I to właśnie SCR i AdBlue jest odpowiedzialny za zachodzenie tego procesu. 

  Roztwór mocznika (Adblue - to min. 32,5% roztwór wodny mocznika), pod wpływem temperatury spalin, przeobraża się w amoniak, który zachodząc w reakcję chemiczną z tlenkiem azotu, doprowadza do zniwelowania jego szkodliwych właściwości, pozostawiając bezpieczny dla zdrowia i środowiska azot i parę wodną. SCR i problemy z nim związane występują bardzo często z racji tego, iż AdBlue jest bardzo wymagającym płynem i mamy tu na myśli małą odporność na wysokie i niskie temperatury, w których to ulega utracie właściwości lub krystalizacji, czy też potrzebę uzupełniania i zachowania szczególnej czystości płynu. Należy pamiętać, iż każdy błąd wynikający z nieumiejętnego obchodzenia się z tym systemem będzie się wiązał z koniecznością naprawy awarii tego systemu, a trzeba zauważyć, iż jest to bardzo kosztowny system. Warto więc zadbać o odpowiednią i umiejętną eksploatację naszej maszyny, wyposażonej w ten innowacyjny system działający na rzecz ochrony środowiska.

Zasada działania

    Zbiornik z płynem AdBlue umiejscowiony jest przeważnie obok zbiornika przeznaczonego na olej napędowy. Roztwór ten zaś za pomocą dyszy w momencie, gdy czujniki przekażą informację do sterownika SCR, iż silnik jest za bardzo obciążony lub też poziom szkodliwego tlenku azotu w spalinach jest zbyt wysoki, wtryskiwany zostaje do układu wydechowego naszego silnika, gdzie wówczas zaczyna redukować ilość niebezpiecznego tlenku azotu. Należy pamiętać, iż układ SCR z pomocą AdBlue jest w stanie usunąć nawet aż w 90% poziom niebezpiecznych tlenków azotu!

Adblue - pamiętaj!

W celu długiej i bezawaryjnej pracy układu warto stosować się do kilku podstawowych zasad:

  • Zawsze dbaj o czystość układu.
  • Stosuj oryginalne materiały eksploatacyjne.
  • Wszelkie usterki zgłaszaj wyspecjalizowanemu serwisowi.

W razie problemów z poprawną pracą systemy służymy pomocą!
Nasze doświadczenie i wiedza pozwala nam na szybkie i skuteczne wyeliminowanie usterek związanych z pracą systemu.

serwis maszyn jcb

Serwis maszyn

Od ponad 17 lat zajmujemy się serwisem maszyn budowlanych JCB
Czytaj więcej...

 

adblue problem

Układ SCR - Adblue

Jeśli masz dość częstych awarii układu SCR to możemy skutecznie pomóc ...
Czytaj więcej...

 

filtry jcb

Oferta części zamiennych

W ciągłej sprzedaży posiadamy części oryginalne i tzw. zamienniki sprawdzonej jakości...
Czytaj więcej...

 

Masz pytania? Szukasz części lub serwisu, problem z Adblue - zadzwoń 501 898 550

 

­